16 Mart 2013 Cumartesi

Bahar ve Kelebekler

Selma diyor ki:

Bahar bana kelebekleri hatırlatıyor. Benim en sevdiğim kelebek, bu turuncu olan:

15 Mart 2013 Cuma

Bahara Bir de Böyle Bakalım


*Bahar, Cenab-ı Hakkın güzel isimlerinin bir tecellisi. 
*Ölümden sonraki dirilişin bir delili. 
*Kâinat kitabının en parlak, en görkemli, en renkli sayfalarından biri.

Her güzel çiçek, her sanatlı böcek, her sanat harikası bitki, Yaratıcısına övgüler söyleyen içli bir şarkı gibi "Allah'ın rahmet eserlerine bak" diyor. "Kışın ölü gibi görünen yeryüzünü, toprağı nasıl da diriltiyor, ölümünden sonra."

Mevlânâ Hazretleri diyor ki, "Bu, bahar mevsimi değil, bambaşka bir mevsim, Her dal oynamada ama, her dalın oynayışı, başka bir sebeple." Bahar güzelliğini meydana getiren her varlık, bir başka dille anıyor Rabbini, şükrünü bir başka eda ile ifade ediyor.

Kendi içinde baharı bulamayanlara, dışarıdaki bahar fazla birşey ifade edemez. İçimizin baharı ise, ebedî dirilişin müjdesi olan imandır. İmanla kendini ebediyen diri bilenlere, ahiretin ölümsüz baharı olan Cennet vaadedilmekte.

Fani dünyanın baharı, ebedî âlemin baharı olan Cennetin habercisidir.

Bir tek çiçeği yaratırcasına kolayca baharı Yaratana, bir tek çiçeği bile yaratamayan insan kul olmaz da ne yapar...
Bahar, anlayan ve okuyan gözler ister. Yoksa, o güzelim bahar yeşillikleri keçilere ve koyunlara yem olma derekesine düşer.

Vehbi Vakkasoğlu (Biraz değişiklikle...)

13 Mart 2013 Çarşamba

Çiçeklerle Anlarız Baharı...

 Mina için Baharda çiçekler...

12 Mart 2013 Salı

En Renkli Mevsim: İlkbahar

Sıddık diyor ki:


İlkbahar bence en rahat ve en renkli mevsimdir. Kuşlar geri döner, çiçekler açar ve duygularımız değişir.Demek istediğim şey insan artık dışarıya çıkınca bir değişik dünyaya girmiş gibi olur. Hem içi rahatlar hem de her yerden değişik ve güzel sesler duyar. 

İnsanın içindeki bahar onun sevgi ve fedakarlık ile dolu olmasıdır. 

İlkbahar dirilişi simgeler. Bahar gelince tüm çiçekler ve ağaçlar hayata yeniden gözlerini açar. Bana göre, bahar canlanma ve sevgiyi temsil eder. Çünkü her şey yeniden canlanır ve insan değişir, çünkü artık içinde rahatlık ve huzur olur.

Saygılar, sevgiler.. Sıddık

Misafir talebelerin resimleri

Sevgili Canlar,

Normalde sitemize yazı ve resim gönderecek üyelerin yaş grubunda bir sınırlama yapmıştık. Ancak arada-sırada da olsa konuk talebelerin çalışmalarını da yayınlayabileceğimize karar verdik. Bugün Vamık ve Esat'ın baharla ilgili resim ve fotoğraflarını paylaşacağız... Kendilerine bu güzel çalışmaları için çok teşekkür ediyoruz.
 Vamık'ın, güneşli havada dalgalanan Türk bayrağı...
Esat'ın, Bahar'ın habercisi yeşil çimenler ve çiçek arka fonunda şaha kalkmış sevimli bir sincap fotoğrafı...


((: Haftanın Fıkrası :))


Temel ve iki arkadaşı İstanbul'dan Trabzon'a gitmek üzere tren garına giderler. 

İlk Trabzon treni 1 saat sonradır, bileti alıp, yemeğe giderler. Yemekte sohbet, muhabbet saate bir bakarlar ki 1 saati geçmiş. Hemen koşarlar tren garına ama tren gitmiş. 

Yine bilet alırlar 1 saat sonrası için. Ne yapalım vakti nasıl geçirelim derken kahveye giderler. Çaylar kahveler sohbetler uzar da uzar ve saate baktıklarında 1 saat olmasına 5 dakika vardır. Hemen koşarlar gara ama trene yetişemezler. 

Gişeye gidip sorarlar yine Trabzon'a gidicek tren var mı diye. Gişedeki adam ''Bakın bu son tren eğer bunu da kaçırırsanız Trabzon'a bugün dönemezsiniz'' demiş. Bileti almışlar, pastaneye gitmişler. Pastalar, kekler, çörekler muhabbet derken saate bir bakmışlar ki 1 saat olmak üzere hemen koşmuşlar gara.Tren yeni hareket ediyor, içlerinden biri uzun ilk vagonu yakalamış, diğeri orta boylu son vagonu tutmuş. Temel uzanamamış. 

Trenin arkasından bir müddet bakan Temel oturmuş yere başlamış gülmeye. Gişe memuru yanına gelmiş. "Sen ne garip adamsın. 3 treni kaçırdın, arkadaşların gitti, sen kaldın, ağlayacağına gülüyorsun be adam." 

Temel: "Uy hemşerum, Trabzona asıl pen gideceğidim, onlar beni geçirmeye geldiydu pen ona güleyrum" demiş. :))

11 Mart 2013 Pazartesi

İlkbahar.. Çiçeklerin ve Bizim Yeniden Doğuşumuz

Yusuf diyor ki:

İlkbahar beni iyi hissettiriyor. Her yerde kuşlar, çiçekler, güzel kokular ve böcekler... Ben dışarıda küçük kuşları seyretmeyi çok seviyorum. Sincapları seyredip onlara yerde bulduğum fındıkları veriyorum. Bahar Allah'ın (celle celaluhu) ağaçları, çiçekleri dirilttiği zamandır. Sanki bütün dünya baharla birlikte bir uykudan uyanıyor.

Sadece çiçekler, bitkiler değil biz de yeniden doğmuş gibi oluyoruz. İçimiz kıpır kıpır oluyor, dışarıda oynamak ve gezmek istiyoruz. Belki gözümüz o güzellikleri arıyor. Ailemizle birlikte pikniklere gitmek, bu güzelliklerin içinde olmak istiyoruz.

İnsanlar ilkbaharda kendilerini iyi hissederler ve hayatı daha çok severler. İlkbaharda insanların şükretme hissi artar, Allah'ın (celle celaluhu) yarattığı şeyleri sevmenin vaktidir. İlkbahar yaza açılan bir kapıdır.

Sincerely Yusuf Kocaman

Bahar, Arılar ve Çiçekler...

Semra diyor ki:

Baharda arılar sesleniyor, çiçekler açıyor ve her taraf yemyeşil oluyor benim kalbin sevgiyle doluyor. Ben baharı çok seviyorumm!.. Semra'nın Baharla ilgili Yaptığı Resim


10 Mart 2013 Pazar

Baharda Çocuklar


Ömer Faik dedi ki:

Benim aklıma bahar deyince, çocukların dışarıda oynaması ve yeşillik gelir.

Ömer Faik'in Bahar gibi Renkli Balığı


İlkbahar ve Renkler...

Selin de bize baharla alakalı duygularını, kalemiyle anlatmış. Ağaçlarında meyvesi, uçan kelebeği, kuşu ve balonu, tüm canlılığıyla gökkuşağı, yüzen ve uçan balığı.. güneşi, tavşanı ve salıncağı ile, bu birbirinden güzel iki resim için çok teşekkür ediyoruz. Siz de baharı hissettiniz değil mi?..